PERİODONTOLOJİ

nevadent-ortodonti

Diş eti çekilmesi nedir?

Diş eti sınırının mine seviyesinin altına düşerek; kök yüzeyinin açılmasıdır.

Diş eti çekilmesinin nedenleri

Yanlış diş fırçalama tekniğiyle diş fırçalama, diş fırçalama sayısının günde 3’ten fazla olması, dişlerdeki yer değişikliği, sert diş fırçalama, yüksek ve anormal frenulumlar, diş eti hastalıkları ve daha önce yapılan hatalı dolgu ve kaplamalar, diş eti çekilmesine neden olur. Diş eti çekilmesi yaşamamak için dişlerimi nasıl fırçalamalıyım? Orta sert bir fırçayla dairesel hareketlerle dişler fırçalanmalıdır.

Diş eti tedavisindeki yenilikler?

Diş eti tedavisinde son yıllarda birçok yenilik meydana gelmiştir. Greftleme operasyonlarındaki birçok vakada hastadan alınan greftler yerine yapay greftler kullanılır, bu tedavi sonrasında oluşan konforsuzluğu giderir. Kaydırma operasyonlarında kullanılan mine matrix proteinli jeller, tedavilerin başarı oranını yükseltir. Tedavi sonrasındaki konforsuzluğu azaltır.

Diş eti çekilmesi görülen yaş grupları nelerdir? Genç ve yaşlılar olarak toplumun tüm bireylerinde diş eti çekilmesi görülebilir.

Diş eti çekilmesi yaşamamak için dişlerimi nasıl fırçalamalıyım? Dişler, orta sert bir fırçayla dairesel hareketlerle fırçalanmalıdır.

Diş eti hastalıkları, diş eti çekilmesine nasıl neden olur? Diş eti hastalıkları, diş etinin içinde oluşan iltihapsal hastalıklardır. Diş etinin içindeki iltihapla dişi çevreleyen kemik dokusunda erime meydana gelir ve dokuda çekilmeye neden olur. Diş eti dokusu da kemik dokusunu izleyerek diş eti çekilmesine yol açar.

Diş eti çekilmesi olan dişlerin etrafındaki kaplama ve dolgularımı tedavi sonrası kullanabilir miyim? Diş eti tedavisinde o bölgede bulunan tüm kaplama ve dolguların değişmesi gerekir.

Diş eti çekilmesine bağlı olarak diş kaybı yaşar mıyım? Diş eti sınırının belli bir seviyenin altında olduğu ve dişleri çevreleyen sert doku tamamen ortadan kalktığında dişlerde kayıplar yaşanabilir.

Diş eti çekilmesinde tedavi yolları nelerdir? Diş dokusu üzerindeki hasarın tedavi edilmesi, diş hassasiyetinin tedavi edilmesi ve çekilen diş eti dokusunun cerrahi uygulama ile yerine getirilmesi diş eti çekilmesi durumlarında uygulanan 3 çeşit tedavi yöntemdir.

Diş dokusu üzerindeki hasarlar nasıl tedavi edilir? Diş eti üzerinde oluşa hasarlar; hasarlı bölgeye dolgu uygulanması ya da dişin tamamen kaplanmasıyla tedavi edilir. Böylece yaşanan hassasiyet sorunu da ortadan kalkar

Diş eti cerrahisine hangi durumlarda başvurulur? Hastalarımızın ön bölgelerinde meydana gelen, özellikle estetik sorun yaratan durumlarda, diş eti hastalığının ilerlediği ve arka dişlerde kaplamanın yetersiz olduğu durumlarda diş eti cerrahisine başvurulur.

Diş eti cerrahisi uygulaması nasıldır?Diş eti cerrahisi iki şekilde uygulanır.
1- Greftleme olarak adlandırılan bu yöntemde hastanın damağından alınan parça (greft), diş eti çekilmesi olan bölgeye uygulanır.
2- Kaydırma olarak adlandırılan bu yöntemde ise çekilme olan bölgesinin yanında; sağlam doku var ise doku çekilmenin üzerine kaydırılarak kapatılır.

Tedavi sırasında acı çeker miyim? Tedavi lokal anestezi altında yapılır. Ağız içindeki diğer protez işlemleri ve cerrahi işlemlerden bir farkı yoktur. Operasyon sırasında hiçbir ağrı yaşanmaz. Sonrasında ise bir ağrı kesici yeterlidir.Greftleme yöntemi kullanılan hastalarda bazen damak içinde açık yara kalır. Bu 3-4 gün boyunca o bölgeye bir şey değdiğinde, konforsuzluğa neden olabilir. Bu konforsuzluk 1 haftada tamamen geçer ve yara bölgesi, hiçbir iz bırakmadan iyileşir.

Operasyon sonrasında nelere dikkat edilmelidir? Operasyon sonrasında en özen gösterilmesi gereken nokta, o bölgeyi travmadan uzak tutulmasıdır. O yüzden yediklerinize dikkat etmeli ve sert besinlerden uzak durmalısınız. Operasyon bölgesinin temizliği tedavinin sonucunu etkileyen en önemli faktörlerdendir.

Tedavi sürecinde, sigara içebilir miyim? Operasyon öncesinde ve sonrasındaki 1 haftalık iyileşme süresinde sigaradan uzak durulmalıdır. Bölgede yeni bir doku oluştuğundan, o dokunun beslenmesi çok önemlidir; sigara kullanımı, beslenmeyi olumsuz etkiler. Çok yoğun sigara içen hastalara diş eti tedavisi yapılması uygun olmaz.

Diş eti operasyonundan sonra dikiş atılır mı? Atılırsa kaç gün sonra alınır? Diş eti operasyonlarından sonra, genellikle dikiş atılır. Dikişler bir hafta sonra alınır.

Diş eti operasyonundan sonra iz kalır mı? Greftleme işlemlerinde greftin alındığı bölgeyle greftin yerleştirildiği bölge arasında hafif bir renk farkı olur, yapay greftlerin kullanıldığı durumlarda, kaydırma operasyonlarında iz kalmaz.Frenektomi (Dudak/Dil Bağı Alınması)


Frenulum nedir? Frenulum diş eti dokusu ile dil, dudak ve yanak arasındaki dokuları birbirine bağlayan, hareketlerini sınırlandıran yumuşak mukoza dokusudur.

Frenulum nasıl alınır? Frenulum frenektomi denilen bir işlemle dakikalar içinde alınır.

Frenektomi nasıl yapılır? Frenektomi işlemi, gelişen teknoloji ile çoğunlukla lazer yardımıyla alınır. Bu da işlemin hem kısa hem de kanamasız olmasını sağlar. Ancak bağın çok büyük ya da derin olduğu durumlarda, cerrahi olarak çıkartılması ve dikiş atılması gerekir.

Ağzımızda kaç adet frenulum bulunur? Bu bireyden bireye değişen bir özelliktir, hemen herkeste dilin altında bulunmakla birlikte, alt ve üst ön dişlerimizin üstünde ve yanakta arka bölgede birden fazla bulunur.

Frenulum ağız içerisinde nerelerde bulunur? Ağız içerisinde sıklıkla üst ve alt orta kesici dişler arasında; yanakta arka dişlerin arasında ve dilimizin altında bulunmaktadır.

Frenulumlar ağız sağlığı için hangi durumlarda risk oluşturur? Frenulumlar, özellikle normalden büyük ve kalın olduklarında, dişin kenarına çok yakın bağlandıklarında, diş etini aşağı çekerek, diş eti çeki6lmesine ve diş eti hastalığına neden olabilir. Dil atındaki normalden büyük ve kalın frenulumlarda, özellikle küçük çocuklarda konuşma sorunlarına sebep olabilir.

Frenulumlar estetik bakımdan sorun yaratır mı? Evet yaratır. Özellikle alt ve üst orta dişler arasında normalden kalın ve büyük frenulum olması, dişlerin arasında diestema denilen boşlukların kalmasına, dişlerin birleşmemesine ve estetik problemlere neden olur.

Frenulumlar fonksiyon ya da estetik sorun çıkarttıklarında neler yapılmalıdır? Frenulumlar, diş eti çekilmesi ve diş eti hastalığı meydana getirecek şekilde diş eti kenarına yakın konumlandırıldıklarında, o bölgeden uzaklaştırılmaları gerekir. Üst ve alt kesici dişlerin arasında yer alıp diestemaya yol açtıklarındaysa; önce frenulum alınmalı sonrasındaysa dişlerin birleşmesi için ortodontik tedavi uygulanmalıdır.

İşlem sırasında acı duyar mıyım? Frenektomi işlemi, lokal anestezi altında yapılır. Bu sayede işlem sırasında herhangi bir ağrı olmaz. Cerrahi sonrasında da düzenli bakım ve ilaç kullanımıyla rahat geçer.

Dikişler kaç gün kalır? Dikişler, işlemden bir hafta sonra alınır.

Frenektomiden sonra iz kalır mı? Hayır, frenektomi işleminden sonra iz kalmaz.

Bu işlemden sonra konuşmam etkilenir mi? Bu işlemin konuşma üzerinde herhangi bir etkisi yoktur.

Frenektomiden sonra diş görüntüm de bir değişiklik olur mu? Frenektomi işleminden sonra, diş görünüşünüzde herhangi bir değişiklik olmaz.