PEDODONTİ

nevadent

Fissür Örtücü (Diş Aşısı)

Fissür örtücü uygulaması, azı dişlerinin girinti ve oluklarının akışkan bir dolgu maddesiyle örtüldüğü koruyucu tedavi yöntemidir.

Diş aşısı uygulamasının amacı nedir?

Azı dişlerinin çürüğe elverişli girinti ve oluklarındaki besin birikimini önlemek. Bu yüzeyleri kolay fırçalanır hale getirmek ve çürük riskini azaltmak.

Diş aşısı hangi dişlere yapılır?

Azı dişlerinin çiğneyici yüzeylerine çocuk diş hekimi tarafından yapılır.

Diş aşısı (fissür örtücü) düşerse ne olur? Diş aşısı zamanla çiğneme basınçlarının altında kırılabilir ve bir miktarı düşebilir. Bu durumda yenilemek diş doktorlarının sorumluluğu altındadır.

Diş aşısı fluor gibi yinelenebilen bir uygulama mıdır? Çekim sonrasındaki ilk gün diş fırçalama, şiddetli çalkalama, tükürme, pipet kullanma ya da gargara yapılmamalıdır. İlk iki gün; ılık, yumuşak ve taneciksiz besinler tüketilmelidir. Her besin tüketimi ve diş fırçalama sonrasında da doktor tarafından ağrı kesici ilaçlar ve antibiyotik önerildiyse; bunlarda düzenli olarak kullanılmalıdır. Öte yandan iyileşme süreceğini bozacağından ilk 48 saat içinde sigara içilmemelidir.

Diş aşısının dişe bir yan etkisi veya zararı var mıdır? Hayır hiçbir yan etkisi veya zararı yoktur.

Bu yüzeyler örtüldüğünde bir yükseklik hissi oluşur mu? Fissür örtücüler, anatomik olukları doldurduğu ve yüzeyde milimetrik bir yer kapladığından bu yükseklik hissedilmez.

20 yaş dişlerinin çekilmesi, hangi durumlarda ve ne zaman söz konusudur? 20 yaş dişleri, ağızda en sonda yer alır. Bu dişler, ulaşması ve görülmesi zor bir bölgede olduklarından; fırçalanması ve bakımı diğer dişlere göre daha zordur. Yetersiz fırçalamaya bağlı olarak, 20 yaş dişlerinin kolayca çürümesi; ağrılara ve ağız kokusuna yol açması söz konusudur.

Diş aşısı mı yoksa fluor mu daha önemlidir? İkisi de farklı açılardan çürükten korunmamıza yardım eden ve birbirini tamamlayan koruyucu uygulamadır. Biri daha önemlidir demek zordur.

Diş aşısı tüm çocuklara yapılmalı mı? Evet. Çürük risk bölgeleri olarak görülen fissürlerin örtülerek, çürük oluşumunun önlenmesi, diş sağlığının şansa bırakmamak açısından önemlidir.

Diş aşısı pahalı mıdır?Bir dolguya göre daha ekonomiktir. Dolguya yol açacak bir çürükten kaçınmanıza yardım eder.

Diş aşısı kolay bir işlem midir? Fissür örtücülerin yapımı oldukça kolaydır. Çocuğun hekimiyle uyumuna bağlı olarak 3-5 dakikada yapılır.

Diş aşısı yapılmaz ise ne olur? Bu uygulama yapılmazsa, çocuğunuzun azı dişlerindeki çürük meydana getirmeye elverişli yüzeyler, koruma altına alınır. Böylece ağızda en uzun süreyi geçiren azı dişleri (süt dişleri), çürük tehdidi altında kalır.Fluor Uygulaması


Fluor uygulamasında ne amaçlanır?Minenin yapı taşını fluorla güçlendirip diş yapısını çürüklere karşı daha dirençli duruma getirmek amaçlanır.

Flour uygulaması hangi dişlere yapılır? Fluor jel uygulaması dişlerin tüm yüzeylerine uygulanır.

Fluor jel kimyasal mıdır? Yan etkisi olur mu? Doğru uyguladığında hiçbir yan etkisi yoktur.

Fluor uygulaması nasıl yapılır? Fluor preparatları, tükürükten arındırılmış diş yüzeylerine özel fırçası yardımıyla sürülür.

Fluor jel uygulamasının etki süresi ne kadardır? Çocuğunuzun bulunduğu risk grubuna göre 4-6 ay etkilidir. Bunun sonunda tekrarlanması gerekir. Bu süreçte her yeni gelen diş gurubuna gerekli miktarda fluorur depolanır.

Fluor uygulaması ne kadar sürer? Yaklaşık 5 dakikalık basit bir koruyucu tedavidir.

<

Fluor jel uygulaması sonrasında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Bir saat yeme içme yapılmaz. 24 saat ise dondurma ve çikolata dâhil süt ve süt ürünleri tüketilmez.

Süt ürünleri tüketilirse ne olur?Çocuğunuza bir zararı yoktur fakat uygulamanın etkisi zayıflar.

Fluor uygulaması yaptırmazsak bir şey olur mu? Çürüğe karşı koruyucu, diş yapısını güçlendirici bir uygulamadan yoksun kalınmış olur.