ORTODONTİ

nevadent-ortodonti

İlk Ortodonti Muayenesi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Her anne ve babanın; çocuğunu, 6-7 yaşına geldiğinde ortodonti uzmanına göstermesi gerekir. Bunun dışında;Çocuğunuzda geniz eti problemi varsa ve ağzından nefes alıyorsa,Parmak emme alışkanlığı varsa,Çenesine sert bir darbe almışsa veya diş eksikliği tespit edilmişse,Uzun süre emzik kullanmışsa,Dudak-damak yarığı problemi varsa,Herhangi bir nedenle erken süt dişi çekimi yapılmışsa,Anne veya baba tarafında alt veya üst çenesi çok ileride/önde ise,Halk arasında dişleklik denen durum gözleniyorsa, (Çünkü üst ön dişleri çok fırlak olan çocukların, düştüklerinde ön dişlerinin kırılma olasılığı çok fazladır.)Dişlerde çapraşıklık olduğu düşünülen her çocuk mutlaka ortodonti uzmanına muayeneye götürülmelidir.

Ortodontik problemler, dişsel ve iskeletsel olmak üzere iki türlüdür.

Dişsel olan problemler; dönük dişler, çapraşıklık, aralıklı dişler, eğik dişler şeklinde sayılabilir. İskeletsel olan problemler; ön açık kapanış ve üst çenenin veya alt çenenin normalden önde olmasıdır. Bu iki problemden yalnızca biri görülebildiği gibi aynı anda ikisi de görülebilir.

Dişsel problemlerde yaş sınırlaması yoktur. Dişler hayat boyu hareket edebildiği için kişi, 55 yaşında olsa bile, ağzında sağlıklı kemik ve yeterli miktarda diş varsa ortodontik tedavi görebilir. Ancak kişide iskeletsel problem var ise tedavide yaş çok önemlidir. Örneğin 10-15 yaşları arasında (büyüme-gelişme çağında) ve alt çenesi geride olan bir çocuğun alt çenesinin, ortodontik aygıtlarla ileri alınması mümkündür. Bu tedavi, çocuğun iskeletsel büyüme potansiyelinin kullanılmasıyla yapılır. Erkeklerde büyüme ve gelişme 17 yaşında iyice yavaşlamaya başlar. Kızlarda bu, 16 yaş civarında sona erer. 10-15 yaş arasında iskelet hızlı gelişir. Bu dönemlerde iskeletsel problemler, ortodonti uzmanı tarafından kolayca tedavi edilebilir.

Büyüme-gelişme çağı geçmişse ve iskeletsel problem varsa ne yapılır?

Tedavi edilebilir. Ancak bu sefer gerideki alt çeneyi ortodontist değil plastik cerrah, çene ameliyatıyla ileriye alır. Ortodontist alt ve üst çeneyi uygun bir şekilde dizer iken plastik cerrah, iskeletsel bozukluğu tedavi eder. Plastik cerrahın yaptığı işleme ortognatik cerrahi (orthognathic surgery) denir.Özetle ortodontik tedavi, her yaşta yapılabilir. Yaş sadece ortodontik tedavi planını veya şeklini değiştirir.

Ortodontik tedaviye başlama zamanı nedir? Anne ve babalar, çocuklarının ortodontik tedavisini yetişkin döneme ertelemez ve büyüme ve gelişme çağında yaptırırlarsa, tedavi daha kolay ve hızlı ilerler. Ayrıca ortodontik tedavi maliyeti de daha uygun olur.Ortodontik muayene, çocuğun ya da yetişkinin kapsamlı olarak yüz, çene ve dişlerinin muayenesini içerir. Bu muayenenin sonucunda, çocuğun tedaviden yaralanabilmesi için ortodontiste doğru zamanda gelip gelmediği de ortaya çıkar. Ortodontik muayeneler, çürük, fluor uygulaması ya da çürük önleyici işlemler gibi çocuğunuzun düzenli diş kontrollerinde çoğu zaman yer almayabilir. Bu nedenle çocuk ergenlik dönemine girmeden yani ağzında hem süt hem de sürekli dişler varken; henüz sürmeyen diğer sürekli dişlerin bulunup bulunmadığı, dişlerin konumları ve kapanışı ortodontist tarafından mutlaka tespit edilmelidir. Bu sebeplerden dolayı 6-7 yaşındaki her çocuğun kontrol amaçlı olsa da bir ortodonti uzmanına muayene ettirilmesi önemli bir noktadır.

Çocuğunuzda aşağıda sıralanan durumları tespit ettiyseniz, çocuğunuzu mutlaka muayeneye götürmenizde fayda vardır:
-Parmak emme alışkanlığı
-Alt veya üst çenenin normalden çok daha fazla önde ya da geride konumlanmış olması
-Ağızdan nefes alma
-Dişlerin aşırı çapraşıklığı
-Çapraz kapanışlar

Dişlek (öne doğru fırlak olan üst dişlerin bulunması) olan çocuklar, 9-10 yaşından önce kesinlikle bir ortodontiste götürülmelidir. Spor yaparken veya oyun oynarken bu fırlak dişlerin çatlama, kırılma ve yerinden çıkma riski çok fazladır. Çünkü bu dişler, alt dişler tarafından desteklenmediği için korumasızdır. Böyle durumlarda normalden daha erken yaşlarda tedaviye başlanabilir. Bu zamanı ortodontist belirler.

Damaklık tedavisi (takıp çıkartılan apareyler), genelde hem süt dişlerin hem de kendi dişlerin olduğu dönemlerde (7-12 yaş arası) uygulanır. Sabit ortodontik tedavi (dişlerinin üzerine yapıştırılan diş telleri) ise aksi bir durum olmadığı sürece tüm süt dişleri düştükten ve bütün daimi dişler ağıza geldikten sonra (ortalama 12 yaş) yapılır.

Çocuğun ortodontik problemine, yaşına ve dişlerinin sürme durumuna göre sadece damaklık tedavisi, sadece sabit diş telleri tedavisi ya da önce damaklık sonra sabit diş teli tedavisi yapılabilir. Damaklık tedavisi ve sabit ortodontik tedavi arasında bir kontrol dönemi olabilmektedir. Bu dönemde hiçbir tedavi uygulanmaz. Amaç sadece dişlerin gelişimini izlemektir. Ancak çocuk, 12 yaşındayken ortodontiste getirilmiş ve hemen hemen daimi dişlenme dönemi bitmişse, damaklık tedavisi uygulanmadan sabit ortodontik tedaviye başlanabilir.

Ortodontistiniz bazen erken dönemde bir sorun tespit edebilir. Fakat bu hemen tedaviye başlanması gerektiği anlamına gelmez. Ortodontistiniz sizi 3-4 ya da 6 aylık zaman dilimleri içinde sadece diş gelişimini izlemek için kısa kontrollere çağırabilir. Böylece çocuğunuzun diş gelişimi kontrol altına alınır. Çocuğunuz için ortodontik tedaviye en uygun zaman belirlenir ve ortodontik tedaviye başlama zamanı kolayca tespit edilir.

Kardeş olsalar bile çocukların boy atma zamanları ya da ayak numaraları aynı değildir. Bu nedenle çocuğunuzun ortodontik tedavisini kimseyle kıyaslamayın. Ortodontik tedaviye başlama yaşı, süresi ve kullanacağı apareyler çocuğa özgüdür olacaktır.Takıp Çıkartmalı Apareyler (Damaklık)


Çocuklarımızın ilk muayenesi için ortodonti uzmanına ne zaman başvurmalıyız? Ortodonti uzmanına başvurmak için en uygun zaman, ağızda kalıcı dişlerin çıkmaya başladığı 6-7 yaşlar civarıdır. Ortodontik problemlerin ilk belirtileri bu yaşlarda ortaya çıkabilmektedir.

Ortodontik tedaviye başlama yaşı nedir? Ortodontik tedaviler genellikle 9-12 yaşları arasında, süt dişlerin düşüp yerine daimi dişler geldiğinde başlar. Bazı durumlarda erken dönem ortodontik uygulamalar gelecekte yapılacak tedaviyi kolaylaştırabilir veya tedavi ihtiyacını ortadan kaldırabilir.

Bu durumlar: Şiddetli ön çapraz kapanış: Alt ön dişlerin üst ön dişlerinin önünde yer alması, problemin asıl nedenine göre damaklık veya ağız dışı apareyler ile düzeltilebilmektedir.

Şiddetli çapraşıklıklar: Çeneler, tüm daimi dişlerin sığamayacağı kadar küçük olduğunda takıp çıkarmalı damaklık (apareyler) kullanılarak genişletilebilir veya diş çekimi yapılabilir. Bu durum ileride diş telleriyle yapılacak tedavilerin süresini kısaltır.

Üst dişlerin önde yer alması: Üst dişlerde kırığa sebep olabilmektedir. Damaklıklarla tedavi edilebilmektedir.

Zararlı alışkanlıkların tedavisi: Parmak emmenin genellikle 2-4 yaşları arasında bırakılması beklenir. Bırakılmazsa, parmak emme ile oluşan basınç nedeniyle üst ön dişleri ileri doğru fırlayabilir ve damaklarda şekil bozuklukları meydana gelebilir.

Dil itimli yutkunma: Yutkunma sırasında dilin dişler arasından dışarı çıkmasıdır. Oluşan basınç nedeniyle dişler öne doğru fırlar.

Ağız solunumu: Alt ve üst çenelerin anormal büyümesine sebep olabilir.

Damaklık kaybolur veya kırılırsa ne yapılmalıdır? Vakit kaybetmeden ortodonti uzmanına başvurulmalı, tedaviyle sağlanan değişikliğin korunabilmesi için kesinlikle yeni bir aparey yapılmalıdır. Aksi takdirde çeneler eski durumuna geri dönebilir.

Ortodontik apareyi (damaklık) kullanma süresi nedir? Apareylerin düzenli kullanımıyla 6-8 ayda gerekli düzelme sağlanır. Elde edilen düzelmenin korunması aparey, 6 ay boyunca geceleri kullandırılır.

Yemek yerken aparey kullanılabilir mi? Bu tür apareyler, genellikle -doktorunuz farklı bir kullanım şekli önermediyse- diş fırçalama ve yemekler haricinde sürekli kullanılır.

Damaklık, çıkarıldığı zaman nerede saklanmalıdır? Apareyler ağızdan çıkarıldıktan sonra doktorunuzun verdiği kutular içinde saklanmalı, kesinlikle peçeteye sarılmamalıdır. Çünkü peçeteye sarıldığında çoğunlukla, yanlışlıkla çöpe atılabilmektedir.

Apareyin temizliği nasıl yapılmalıdır? Su ve diş fırçası yardımıyla temizlenmelidir, macun veya sabun kullanımına gerek yoktur.Ortodontik Tedavi


Ortodontik tedavideki braket çeşitleri nelerdir?Metal (paslanmaz çelik) ya da porselen (şeffaf) diş telleri (braketler) ortodontik tedavilerde kullanılır. Söz konusu diş telleri, dişlerin ön yüzlerine uygulanır. Lingual ortodonti, dişlerin iç yüzeyine uygulanan sistemdir. Bu sistemde diş tellerinin hepsi iç tarafta olduğu için dışardan tel gözükmez.

Son dönemlerde klasik braket sistemlerinin yanında kapaklı braketler üretilmeye başlanmıştır. Kapaklı braketlerde diş hareket hızı daha fazladır. Kapaklı braketlerin de şeffaf ve metal olanları vardır.

Braketlere alternatif olarak şeffaf plaklarla (invisalign) da ortodontik tedaviler yapılabilmektedir. Bu tedavide diş teli (braketler) yerine dişleri saran şeffaf plaklar kullanılmaktadır. Kuvvet, diş teli yerine bu plaklar aracılığıyla dişlere iletilir.

Sabit ortodontik tedavi dişlere zarar verir mi? Ortodontik tedavi dişlere zarar vermez. Aksine dişlerin düzgün konumlanmalarını sağlar ve daha düzgün bir ağız içi dengesi oluşmasına yardımcı olur.

Ortodontik tedavi dişlerde ağrıya neden olur mu? Diş telleri ilk takıldığında dişlere belirli oranda kuvvet uyguladığından hafif bir ağrı hissedilebilir. Fakat bu ağrı çoğunlukla görülmeyebilir. Bu durum kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Hissedilen değişiklik 2-3 gün içinde normale döner. Sürekli ve şiddetli ağrı söz konusu değildir. Ağrının çok düşük olması isteniyorsa diş tellerinin bakımının çok iyi yapılması gerekmektedir.

Sabit ortodontik tedavi dişlerin rengini değiştirir/sarartır mı? Renk değişikliği görülmesinin sebebi beslenme alışkanlıkları (kahve, kola, çay, şarap, sigara, vb.) ve ağız temizliğinin yetersizliğidir. Diş teli tedavileri dişlerin rengini değiştirmez.

Sabit ortodontik tedavisi çekimli mi çekimsiz mi olacak? / Benim dişlerim de arkadaşım gibi çekilecek mi? / Başka bir ortodontistle görüştük ve çekimli tedavi olacağını söyledi. Dişlerimin çekimi gerekli mi? Dişlerin çekilmesi ortodontik tedavide rutin bir planlamadır. Dişlerin üzerinde bulundukları çenelere boyut olarak fazla gelmesi halinde, çekimli ortodontik tedavi düşünülür. Bir başka önemli kriter de kişinin profil görüntüsüdür. Çeneler üzerinde çekim yapılmadan dişler dizildiği zaman dudakları aşırı derecede ileri itebilir ve estetiği kritik hale getirebilir. Böyle durumlarda da çekimli ortodontik tedavi düşünülür. Dişlerin çekilmesi vahim bir durum gibi algılansa da kişinin ağız sağlığını ve estetiğini olması gereken seviyeye getiren bir tedavi yöntemidir.

Ortodontik tedavi için sağlam dişlerin çekilmesini mantıklı bulmuyorum. Bu, bize en çok sorulan sorulardan biridir. Hatta hastalar çekimsiz ortodontik tedavi yapacak hekim aramaya başlar. Daha açıklayıcı olması için örnek vermek gerekirse tanıdığımız birçok kişinin 20 yaş dişleri; ağız hijyeni, çapraşıklık yaratma riski ya da yerinin olmaması nedeniyle çekilir. Sonuç olarak onlar da sağlam dişlerdir. Ortodontistler de profil, simetri ve yer darlığından dolayı ortodontik diş çekimi kararı verir.

Ortodontik tedavi sırasında diş telleri konuşmamı olumsuz yönde etkiler mi? Dişlerin ön yüzeylerinden destek alınarak gerçekleştirilen ortodontik tedaviler, kişinin konuşmasını etkilemez.

Dişler çekildikten sonra boşluk kalır mı? Kalmaz; dişler çekildikten sonra diş telleri ile ön ve arkadaki dişler kaydırılarak çekim boşlukları kapatılır. Ortodontistinizden, muayene olduğunuzda ortodontik vaka (çekimli) örnekleri isteyebilirsiniz.

Ortodontik tedavilerde kontrole gitme sıklığı nedir? Kontrol muayenelerinin aralığı 4-6 hafta arasındadır. Çekimli ortodontik tedavilerde bu süre ilk aylarda daha sık olabilir.

Diş telleri (Braketler) sökülürken dişler zarar görür mü? Braketlerin sökümü sırasında dişler zarar görmez. Braketler çıkarılırken yapıştırıcı madde diş yüzeyinden ayrılır ve diş minesinde kayıp olmaz. Diş telleri söküldükten sonra kesinlikle temizleme ve cila işlemleri yapılmalıdır.

Diş telleri çıktıktan sonra çapraşıklık geri döner mi? Diş tellerinin söküm aşamasında ön 6-8 diş, dil tarafından tutunan ince bir tel (sabitleyici tel) ile birbirlerine sabitlenir. Böylece sonucun geri dönmesi önlenir. Bu tel dışarıdan gözükmez. Ortodontik tedavi bittikten sonra ortodontistinizin ön gördüğü kontrollere mutlaka uymaya çalışın.

Sabitleyici diş telinin kenarı koptuğunda ne yapılmalıdır? En erken dönemde, telin dişe uyumu bozulmadan ortodontistinize başvurun.

Sabitleyici tel konuşmayı bozar mı? Ortodonti hastaları genellikle bu tele 1 hafta içinde alışır, hatta varlığını bile unutur. Sabitleyici teller kalın değildir ve konuşmanızı etkilemez.

Sabitleyici diş teli tamamen çıktığında ne yapılmalıdır? Sabitleyicinin tamamen yerinden çıkması 1-2 gün içinde hafif çapraşıklığın geri dönmesine sebep olabilir. Bu yüzden en kısa zamanda yenisini yaptırmak için ortodontistinizden randevu alın.

Sabitleyici diş telinin ağızda kalma süresi nedir? Ortalama olarak en az 5 yıl ağızda kalmalıdır. Bazı durumlarda ömür boyu kullanımı gerekebilir. Ortodontistiniz bu konuyla ilgili sizi bilgi verecektir.Invisalign Tedavisi (Telsiz Ortodontik Tedavi)


Invisalign tedavisi nedir? Ortodontik tedavilerdeki en son teknolojilerden biridir. Hastaya özel yapılmış şeffaf plaklar (aligner) ile dişleri düzeltmek için uygulanan telsiz ortodontik tedavidir. Invisalign’in tercih edilmesinin en önemli sebebi, dişlerin çapraşıklığı düzeltilirken ortodontik tedavi gördüğünüzün belli olmamasıdır.

Diş teli olmadan dişler nasıl hareket eder? Dişlerin hareket etmesi istenen pozisyona göre seri olarak invisalign plakları üretilir. Her plak 0.05 mm’lik hareket yaratır. Plaklar 15 gün boyunca takılır. Daha sonra diğer plağa geçilir.

Invisalign tedavisinin öncesinde, tedavi sonu görülebilir mi? Evet, sanal ortamda oluşturulduktan sonra tedavi sonunu üç boyutlu olarak görmeniz mümkündür.

Çocuğum kaç yaşında invisalign tedavisi görebilir? Çocuğunuzun bütün süt dişleri düşmüş ve en azından 2. büyük azı dişlerini kısmi olarak sürmüş olması gerekir. Bu da ortalama 13-14 yaş civarına denk gelir.

Invisalign tedavisinde ağrı oluşur mu? Dişlerin hareket edebilmesi için bir kuvvet uygulanması gerekir. Bu yüzden şeffaf plaklar ilk defa takıldığında bir baskı hissedilir. Dişleriniz kısa bir süre sonra bu baskıya adapte olacaktır.

Invisalign tedavisinde kontrollerin sıklığı nedir? Kontroller ayda birdir. Her kontrolde size 2 tane yeni şeffaf plak verilecektir. Şeffaf plaklar 15 günde bir değiştirilir. Örneğin tedaviniz için 20 plak üretilmişse tedaviniz 10 aylık bir süreye denk gelecektir.

Şeffaf plakların takılma süresi ne kadardır? Şeffaf plakların günde ortalama 20 saat takılması gerekir. Sadece yemek yerken çıkartılması önerilir. Bunun dışında çok önemli bir toplantı gibi en fazla 1-2 saatlik bir süre zarfında da çıkarılabilir.

Bir şeyler içerken şeffaf plakları çıkartmak gerekir mi? Normal sıcaklıkta ya da serin içecekler içilebilir. Fakat çay gibi sıcak şeyler içerken çıkartılması gerekir. Invisalign plakları thermoplastik olduğu için sıcakta deforme olabilir.

Ağızdaki invisalign plaklarını diğer insanlar fark eder mi? Tedavi olan hastalar, kendileri söylemedikleri sürece kimsenin ağızlarında plak olduğunu fark etmediğini söylemişlerdir. Birçok hasta, yemek yerken plağı çıkarttığında arkadaşlarının “Ağzında bir şey mi vardı?” diye tepki verdiklerini söylemektedir.

Invisalign tedavisinin öncesinde, tedavi sonu görülebilir mi? Evet, sanal ortamda oluşturulduktan sonra tedavi sonunu üç boyutlu olarak görmeniz mümkündür.

Invisalign tedavisi konuşmayı etkiler mi? 1-2 günlük alışma döneminden sonra bir sıkıntı yaşanmaz. Eğer bir toplantıda çok uzun süre konuşmanız gerekirse, 1-2 saat için invisalign plaklarını çıkarabilirsiniz.

Invisalign plaklarının bakımı nasıl yapılır? Her sabah ve akşam, invisalign plaklarınızı ılık suyun altında diş fırçasıyla temizleyebilirsiniz.

Sigara içmek şeffaf plakları sarartır mı? Çok içiyorsanız belli bir zamandan sonra sigara içmeyen bir kişiye göre şeffaf plaklarınızda sararma olacaktır. Ancak invisalign plaklarınızı 15 günde bir değiştireceğinizden bu sararma aşırı olmayacaktır.

Normal diş teli ile mi yoksa invisalign ile mi tedavi daha kısa sürer? Tedavi süresi vakaya göre değişir. Ancak invisalign tedavisinde bilgisayar teknolojisi kullanıldığı için hareket istenmeyen bölgeye kuvvet uygulanmaz. Hafif ve orta çapraşıklıklarda kullanıldığı için invisalign tedavi süresi, normal ortodontik tedavi süresine göre daha kısa olabilmektedir.

Hastalarda gözlemlenen bir durum şunu göstermektedir: Invisalign tedavisi görenlerin, tedavinin ne zaman biteceği şeklinde bir kaygıları olmamaktadır.

Invisalign tedavi pahalı mıdır? Hemen hemen hiç gözükmediğinden normal diş teli tedavisine göre pahalı bir yöntemdir.

Invisalign tedavisine hemen başlayabilir miyim? Ölçülerinizin yurt dışına gönderimi, tedavi planınızın online sistemle oluşturulması ve invisalign plakların üretilmesi ve gümrükten geçmesi 1-1,5 ay sürebilmektedir. Bu süre dezavantaj gibi görünse de, tedavinin başında tedavinizin sonu (zaman dâhil) bellidir.

Invisalign tedavisinden önce bir hazırlık yapılması gerekir mi? Evet. Tedaviye başlamadan önce bütün çürüklerin ve diş taşlarının temizlenmiş, ağız içindeki tüm bakım işlemlerinin bitmiş olması gerekir. Doktorunuz duruma göre, invisalign tedavisinden önce 20 yaş dişlerinizin çekimini isteyebilir. Ölçü alındıktan sonra ağızda herhangi bir işlem yapılmaz. İmplant, köprü gibi protetik işlemler invisalign tedavisi sonrası gerçekleştirilir.

Invisalign tedavisi bittikten sonra herhangi bir işlem yapılır mı? Invisalign tedaviniz bittikten sonra, bütün ortodontik tedaviler için geçerli olduğu gibi dişlerinizin iç tarafına çok ince, “retainer” denen sabitleyici teller takılır. Bu ince tel kesinlikle dışarıdan görünmez. Dişlerinizde herhangi bir oynama ya da geri dönme olmaması için takılır. Süresini ortodontistiniz size açıklar.

Invisalign alignerlarında, plastik malzeme imalatında kullanılan Bisphenol-A bulunur mu? Invisalign alignerları, bebek biberonları ve pet şişelerde kullanılan, birçok sağlık sorununa yol açtığı için de USA, Kanada ve Avrupa Birliği tarafından kullanımı yasaklanan Bisphenol-A ya da fitalat (phthalates) maddelerini kesinlikle içermez. Bu yüzden, Invisalign tedavisini hamilelik ve süt verme dâhil yaşamınızın her döneminde, güvenle yaptırabilirsiniz.Incognito (Lingual Ortodonti)


Incognito nedir? 3M firmasının kişiye özel ürettiği, dişlerin iç tarafına (lingual) takılan tel sistemidir.

Tedavi pahalı mıdır? Evet, incognito gibi dişlerin iç tarafına uygulanan tüm tedavi tipleri pahalı tedavilerdir.

Herkese uygulanması mümkün müdür? Incognito (lingual ortodonti), herkese uygulanabilen bir tedavidir. Daha çok sanatçı, sporcu, işadamı ve manken gibi estetik görüntünün ön planda olduğu kişiler tercih etmektedir. Yalnızca ortognatik cerrahi uygulanacak olan hastalara önerilmemektedir.

Nasıl kişiye özel üretilir? Doktorunuzun sizden aldığı ölçüler 3 boyutlu taranır ve sanal ortama aktarılır. Dişinizin formuna uygun olarak bütün lingual braketler dizayn edilir. Her bir dişinizin şekline ve formuna özel hazırlandığından dişin üzerinde minimum yer kaplar. Telleriniz de daha önceden bilgisayar ortamında bükülür ve doktorunuza gönderilir.

Normal tellere göre tedavi süresi daha uzun mudur? Evet, lingual ortodontide tedavi süresi normal diş teline göre daha uzun olabilmektedir. Ancak iç tarafta olduğundan tedavi olduğunuzu kimse anlamaz.Ortognatik Cerrahi (Çene Ameliyatı, Çene Cerrahisi)


Çene cerrahisi (ortognatik cerrahi) nedir? Üst ve alt çeneye ait yapı, şekil ve ilişki bozukluklarının düzeltilmesine yardımcı olan cerrahi yöntemdir. Halk arasında çene ameliyatı ya da çene cerrahisi diye de bilinir.

Ortognatik cerrahi işlemini kimler, nerede yapar? Bu tür vakalarda ortodontist ve plastik cerrah birlikte çalışır. Bu tür ameliyatlar, genel anestezi altında ve tam teşekküllü bir hastanede yapılır, ameliyatı plastik cerrah gerçekleştirir.

Ortodonti ve ortognatik cerrahi işlemleri ayrı mıdır? Ortognatik cerrahi, ortodontik tedavi sürecinde yapılan bir işlemdir. İki tedavi ayrı ayrı yapılmaz. Söz gelimi toplam 2 yıl sürecek ortodonti tedavi sürecinin 2/3’lük kısmının tamamlandığı zamanda ortognatik cerrahi yapılır. Ameliyat bittiği zaman ortalama 4 ay kadar ortodontik tedavi devam eder.

Çene operasyonu yaptırmadan, sadece diş teli taktırarak tedavi olmak istiyorum. Bu mümkün mü? Alt çenenizin çok ileride olduğunu farz edelim. Diş teli takılmasından itibaren dişler sıralanmaya başlar ve alt çenenin ileride olduğu daha çok belirginleşir. Bunun yanında düzgün bir kapanış yine olmaz. Sonuç itibarı ile var olan görüntü daha da bozulur.

Sadece diş çekimi yaptırılırsa çene ameliyatına gerek kalır mı? Çok ender vakalarda ameliyat olmadan, diş çekilerek tedavi olur. Ama yüzünüzün görüntüsü düzelmez. Çünkü kemiksel değişiklik olmaz. Muayene olduğunuzda doktorunuz yine de çene cerrahisi önerebilir.

Bu tür çene operasyonları yapılma sıklığı çok mudur? Bu tür çene cerrahileri çok uzun zamandan beri ülkemizde yapılmaktadır. Ortodontistlerin çalıştığı belirli plastik cerrahlar vardır. Bunlar, sıkça bu ameliyatları başarılı bir şekilde yapar.

Invisalign tedavisinde ağrı oluşur mu? Dişlerin hareket edebilmesi için bir kuvvet uygulanması gerekir. Bu yüzden şeffaf plaklar ilk defa takıldığında bir baskı hissedilir. Dişleriniz kısa bir süre sonra bu baskıya adapte olacaktır.

Ameliyatı tanıdığımız bir plastik cerrah ile yapabilir miyiz? Bu tür vakalar takım işidir ve ortodontistin cerrahla beraber bir tecrübesi olmalıdır. Bazı plastik cerrahlar sadece meme, burun gibi ameliyatlar üzerine yoğunlaştığından çok iyi araştırılmalıdır. Ortodontistiniz size tecrübeli hekim önerecektir. Muayene sonucunda beraber karar vermeniz daha sağlıklı olur.

Ortognatik cerrahi işlemlerinin riski var mıdır? Genel anestezi altında yapılan her ameliyatta bir risk vardır. Hiçbir doktor hiçbir ameliyata risksiz diyemez. Uçağa binmek de risklidir. Ancak uçak, hayatımızda sıkça kullandığımız bir araçtır.

Ameliyat izi kalır mı? Ameliyat ağız içinden yapılır, yüzünüze herhangi bir müdahale olmaz. Bu nedenle herhangi bir ameliyat izi kalmaz. Yüzde yalnızca ödemden dolayı bir şişlik olur, ancak bu şişlik hızlıca düzelir.

Çene ameliyatı sonrası ağrı olur mu? Ameliyat sonrasında size ağrı kesici yapılır. 1-3 gün boyunca giderek azalan bir ağrımızın olması normaldir.

Ne zaman hastaneden taburcu edilirim? Normal koşullarda ertesi gün taburcu olursunuz. Ortognatik cerrahi sonrasında sabah, doktorunuz sizi kontrol eder. Bu kontrol sonucunda taburcu olmanız kararını verir.

Çene ameliyatı sonrası neler olur? Kemiklerin kaynaşması için çeneler 1 hafta boyunca lastiklerle bağlı kalır. Bu lastikleri kendiniz değiştirebilirsiniz. Bu süre içerisinde sıvı beslenme yapılır ve ameliyattan 2 gün sonra evde yürüyebilecek durumda olursunuz.

Çene operasyonundan 1 hafta sonra kontrol için doktora gidilir. Bu kontrolde ağzınız açılır ve açma-kapama egzersizleri öğretilir. Bundan sonra lastik takılması, gittikçe azalacak şekilde devam eder. Ortodontik tedavi ortalama 4 ay daha devam eder. Daha sonra diş telleriniz çıkar.