DENTAL İMPLANT

Dental İmplant

Dental İmplant nedir?

İmplant, diş eksikliklerinde üzerine protez yapmak için kullanılan titanyum vida sistemidir. Çene kemiğine yerleştirilen diş implantları, diş kökü gibi görev yapar. Tek diş eksikliklerinde, komşu sağlam dişlere dokunulmadan; eksik dişi tamamlanabildiği gibi çoklu diş eksikliklerinde; hareketli protez yerine sabit protezler kullanabilmek, dental implantlarla mümkündür. Tam dişsizlik durumlarında ise özellikle alt çenede kullanımı zor olan, ağızdan sürekli çıkmaya eğilimli; hareketli protezleri de implantlar sayesinde sabitlemek mümkündür

Avantajları?

Özellikle uzun yıllardır dişsiz olan hastaların, var olan protezleri kemikte değişim sürdüğünden, zamanla uyumunu kaybederek hareket etmeye, vuruklara sebep olmaya başlar. İmplant üzerine yapılan protezler, sabit bir temelin üzerine yapıldığından, hareket etme veya ağızdan çıkma özelliği bulunmaz. Hareketli protez istemeyen veya kemiğin tutuculuğunu kaybettiği kişilerde uygulanması daha uygun olur.

Dikişsiz Dental İmplant

Tek diş çekimi yapılıp, çekim boşluğuna herhangi bir kesi yapmadan, aynı seansta implant yerleştirilebilen durumlarda dikişsiz dental implant yapılabilir.

Diş implantlarında tedavi süreci nasıl olur? Diş hekimliğinde, implant tedavisi sonunda; protezlerin tamamlanması, klasik tedavilere göre daha uzun sürer. Titanyum yapının kemikle bütünleşmesi için 2,5 – 4 ay, ilave olarak; çene kemiğine herhangi bir müdahalede bulunduğundan ya da sinüs boşluğunu kaldırma işlemi uygulandığında 6 ay kadar beklemek gerekir. Bu süre sonunda alınan sonuçlar, oldukça yüz güldürücü ve çok daha uzun ömürlü olur.

Dental implantların ameliyatı nasıldır? Lokal anestezi altında dental implantın yapılacağı bölge uyuşturularak gerçekleştirilen operasyonlar, ağrısız olur. Operasyon öncesinde, reçete edilen ilaçların alınması, işlem sonunda antiseptik gargaraların kullanılması ve iyi bir ağız bakımıyla iyileşme süreci gerçekleştirilir.

Dental implant operasyonu sonunda, ağrım çok olur, yüzümde çok şişe meydana gelir mi? Yanakta hafif şişlik veya renk değişiklikleri beklenir. İlk 24 saat yapılan soğuk tampon uygulamasıyla da ödemin hızlıca azalması sağlanır. Şiddetli ağrılar görülmez. Doktor tarafından önerilen ağrı kesici ilaçlar ile ilk gün oluşabilecek ağrıyı kolaylıkla kontrol altına alınabilir.

Dental implant süreci ve dişlerin tamamlanması ne kadar sürer? Üst çenede ortalama 3 ay, alt çenedeyse ortalama 2 aylık bir sürede implantların kemikle birleşmesi söz konusudur; üzerlerine porselen kaplamalar yapılır. İnce veya yetersiz kemik varlığında ise ek işlemler uygulanmışsa; bekleme süresi 6 aya kadar uzayabilir.

Dental implantların zarar verme olasılığı söz konusu mudur, Bazen vücut kabul etmiyormuş, bu doğru mudur? Dental implantlar titanyumdan üretilir. İnsan vücuduna son derece biyouyumlu olan titanyum, herhangi bir alerji riski yaratmayan, toksik olmayan metaldir.

Dental implant uygulamaları bana uygun mudur? Kontrolsüz bir sistemik hastalığı olan, yakın dönemde kemoterapi veya radyoterapi alan bireylerde yapılması sakıncalıdır. Hastalık kontrol altına alındığında; implant herkese yapılabilir. Muayenede yeterli kemik saptanamaz ise ek işlemlerle kemik altyapısı oluşturulur daha sonra implantlar yerleştirilir.

Sigara içenlerde dental implant yaptırabilir mi? Yapılan bazı çalışmalar, sigaranın implant ile kemik bütünleşmesini engellediğini kanıtlamıştır. Sigara içenlerde implantın düşme riski 2-3 kat daha yüksektir.

Dental implantlar uzun ömürlü olur mu? Dental implantın ömrü, doğal dişler gibidir. Ağız ve diş bakımı iyi yapıldığı sürece, uzun yıllar kullanılabilir.

2-3 ay beklemek istemiyorum, takma dişlerimi implant ile birlikte kullanmam mümkün müdür? Evet. Mini dental implant teknolojisi sayesinde mevcut hareketli protezler, ameliyat sonrasında implantlara adapte edilerek kullanılabilir.