ESTETİK DİŞ HEKİMLİĞİ

Estetik Diş Hekimliği

Empress Nedir?

Yaşla birlikte gelen aşınmalarla, diş estetik canlılığını yitirir, dişin şeffaflığı azalır, rengi koyulaşır ve diş boyu kısalır. Gülüşü ve dudakların kontürünü ve etkileyen faktörlerden biri olarak görünen diş miktarının azalması karşımıza çıkar. Hastanın dişleri istenilen renge, boyuta ve forma ideal gülüş tasarımı belirlenerek hazırlanan empresslerle kavuşturulur.

Empress mi? Zirkonyum mu?

İki madde de metal alt yapı içermeyen güçlendirilmiş özel porselenler olmalarıyla bilinirler ve mükemmel biyolojik ve estetik uyum sağlamaktadırlar. Ön bölgede daha çok empressler kullanılmaktadır. Bunun sebebi doğal görünüm ve yüksek ışık geçirgenliğidir, zirkonyum ise estetik kaygı ve yüksek direnç varlığının olduğu durumlarda tercih edilmektedir.

20 yaş dişinin çevresindeki diş etinde şişlik, kızarıklık, boyun ve kulağa yayılan ağrı ile lenf bölgesinin şişmesi, ağız açma ve yutkunma sırasında ağrıya yol açan tabloya perikoronitis denir.

Tam gömülü 20 yaş dişleri çapraşıklık yaratabilir, önündeki dişleri sıkıştırabilir. Uzun yıllar fark edilemeyen gömülü 20 yaş dişlerin çene içerisinde büyük boyutlara ulaşan kistlere, ciddi sorunlara neden olabilir.

Herhangi bir rahatsızlığı yol açmasa bile, diğer dişlerin düzgünlüğü açısından 20 yaş dişlerinin ortodontik tedavi amacıyla çekilmesi gerekebilir. Bu gibi nedenlerden ötürü, 20 yaş dişleri, lokal anestezi ile yalnızca bulunduğu alan uyuşturularak çekilmelidir.

Empress (Full porselen) diş nedir?

Basınç altında sıkıştırılmış kristal yapılı seramik çekirdek üzerine cam seramik pişirilerek, metal altyapı kullanılmadan elde edilen dayanıklılığı arttırılmış porselendir. Bu dişler full porselen dişler olarak da bilinmekle beraber, tamamı seramikten oluşmaktadır.

Empress diş kaplamaları neden ve nasıl daha doğal görünür? Tamamının seramik içerikli olması ve metal alt yapı bulunmaması doğal dişlerin ışığı geçirme ve yansıtma özelliklerini aynı zamanda şeffaflığını taklit eder. İdeal diş rengi ve şeffaflığına ulaşılmasını yapıştırıcıların empress ve diş dokusuna uyumu sağlamaktadır. Empress diş kaplamalarına doğal dişlerin tüm karakteristik özellikleri aktarılabilir. Bu sayede doğal diş estetiğinde başarı sağlanmış olur.

Empress’i hangi dişlere yaptırabilirim? Empress diş kaplamaları küçük azı dişleri, estetiğin önem kazandığı ön bölge kesici dişlere ve bazı tek diş eksikliklerinde boş olan bölgeye yapılmaktadır.

Hangi durumlarda empress yapılır? Yanlış konumlanmış dişlerde,Yaşa bağlı renklenmelerde,Kanal tedavili, beyazlatma ile sonuç alınamayan dişlerde,Gülüş tasarımında, çoklu restorasyon gerekliliğinde,Aralıklı diş dizilimlerinde,Antibiyotik ve flour kullanımına bağlı renklenmelerde,Şekil bozukluğu veya doğumsal doku bulunan dişlerde,Empress, kimyasal ve fiziksel olarak aşınmış dişlerde yapılabilir.

Empress porselen dişlerin uygulama aşamaları nelerdir? İlk olarak hastanın ağız içinin ve yüzünün fotoğrafları çekilir arşivlenir. Ardından hastaya uygun gülüş tasarımı oluşturmak için dişlerin ölçüsü alınırken, tedavi sonrası görünüm ‘Mock up’ yöntemiyle demo edilir. Bu sayede gülüş tasarımı hastanın beklentilerine de uygun olan ideal formuna kavuşur.Gülüş tasarımı onaylandıktan sonra uygulamak üzere dişler yaklaşık 2mm lokal anestezi altında aşındırılır. Son ölçü alınır daha sonra hastadan elde edilen veriler laboratuvara gönderilir, hastanın diş renginde geçici restorasyonlar hekimi tarafından aynı seansta ‘mock up’ tan faydalanarak hazırlanıp geçici olmak üzere yapıştırılır; bu sayede hasta sosyal hayatında hiçbir sorun yaşamamakla beraber hassasiyet riski de yok olmuş olur.Hastanın onayı alındıktan sonra laboratuvardan gelen empressler uyumluysa kalıcı olarak yapıştırılır.

Seanslar uzun sürer mi? Yaklaşık 45 dakika sürmektedir.

Empressler yapılırken dişsiz mi dolaşacağım? Hayır, hekiminizin hazırlayacağı geçici dişler iyileşmenin hiçbir aşamasında dişsiz kalmamanız içindir. Diş eksikliğiniz olsa dahi, bu geçici dişler sayesinde empresslerinizi beklerken diş eksikliğinizden kurtulmuş olacaksınız.

Yapıştırıldıktan sonra hemen yiyip içebilir miyim? Rahatlıkla yiyip içmeye empress dişleriniz kalıcı olarak yapıştırıldıktan hemen sonra başlayabilirsiniz.

Soğuk sıcak hassasiyeti yapar mı? Dişin ve empress’in ısı farkıyla genleşme katsayısı birbirine yakındır. Kullanılan yapıştırıcının ağız ortamında çözünmemesini sağlar, açıkta diş dokusu kalmasını engeller, empress’in dişle uyumunun iyi olmasını sağlar; bu sayede soğuk sıcak hassasiyeti oluşmaz.

Zamanla diş etim çekilir mi? Empress diş kaplamalarının neden olduğu bir diş eti çekilmesi görülmeyecektir. Kenar uyumu ve cilalı yüzey özelliği plak birikimini zorlaştırmaktadır ve aynı zamanda diş etiyle de biyolojik uyum içerisindedir.

Zamanla dişten ayrılır mı, aralık oluşur mu? Kesinlikle aralık oluşmaz ve dişten ayrılmaz. Yapıştırıcı sistem dişle sıkı bir bağlantı oluşturmaktadır. Bu yapıştırıcı zaman geçse de kaybolmaz, erimez. Metal destekli porselenlerde zaman geçtikçe oluşan bu sorunların empress porselenlerde oluşması söz konusu değildir.

Dişim empress kaplamalarının altından çürür mü? Yapıştırıcının çözünmemesi, empress’in dişe tam olarak oturması empress altında kalan diş dokusunu plaktan korumaktadır. Dişler bu sayede empress altında çürüme gerçekleşmemektedir.

Empress düşer mi, Kırılır mı? İstenerek tek parça halinde çıkarılması ya da kendiliğinden düşmesi kalıcı yapıştırılan bir empress’lerde mümkün değildir.Doğal dişler için risk oluşturabilecek her darbe empressler için de tehlike oluşturmakla beraber emressler güçlendirilmiş yapıları sayesinde kırılmamaktadır.

Zamanla rengi, şekli değişir mi? Hayır değişmez, şekli ve rengi tüm özelliklerini korur.

Ağız içi dokularla uyumu nasıl? Sert ve yumuşak tüm dokularla uyum içerisinde olmakla beraber, biyolojik olarak uyumlu ve pürüzsüzdür.

Bazı metallere alerjim var, empress alerji yapar mı? Tamamen porselen olan empress, kıymetsiz metal alaşımlarının yol açtığı her hangi bir alerjik reaksiyona neden olmaz.

Köprülerim, eski kaplamalarım diş etimde siyah gölgeler oluşturuyor. Empressin bu konuda avantajı var mı? Empressler diş etinizin sağlıklı pembe rengiyle uyum içerisindedir.

Köprülerim, eski kaplamalarım beyaz ancak mat duruyor. Empressle daha doğal bir görüntü mümkün mü? İstediğiniz doğal gülüş empressler en uygun seçimdir çünkü ışığı geçirme özellikleri sayesinde empressler ve altında kullanılan yapıştırıcılar doğal dişleri taklit edebilmektedir

Tek dişimde şekil bozukluğu, konum bozukluğu var, empress yapılırsa fark edilir mi? Böyle bir vakada sorun ön bölgedeyse kullanılabilecek malzemede en ideal tercih empresstir. Renk uyumu yapılan boyama tekniğiyle sağlanır ve simetriğindeki dişin formu, yüzey özellikleri işlenebilir istenirse doğal dişin yüzeyindeki, beyaz lekelenmeler yine dişin yüzeyinde bulunan çatlaklar gibi karakteristik özellikler de empress ile taklit edilebilir.Porselen Lamina Dişler


Porselen Lamina diş nedir? Latince yaprak anlamındadır. Dişlerin kesilmeden sadece ön yüzlerinin 0,3 – 0,7 mm inceltilerek gerçekleştirilen, sağlam diş dokusunun en az kaybedildiği metottur. İnceltilen alana porselen diş laminalarının yapıştırılması işlemidir.

Ömrü ne kadardır ? Laminalar, iyi bir ağız bakımıyla yıllarca herhangi bir problem olmadan kullanılabilir. Bunun nedeni, diğer yapıştırma sistemlerinden daha üstün özelliklere sahip porselenden yapılmasıdır. Lekelenme ve aşınmaya karşı çok daha dirençlidirler. Ömürlerini uzatmak için ağız bakımına özen gösterilmelidir. Ayrıca çok sert gıdaları ısırmaktan, tırnak yemek gibi kötü alışkanlıklardan kaçınılmalıdır.

Porselen diş laminaları hangi durumlarda uygulanır? Rengi ve yapısı bozulmuş eski dolguların düzeltilmesinde,Ayrık dişleri birleştirmede (diastema kapama),Yapısal formu ve şekli kötü olan dişlerde,Beyazlatma ile sonuç alınamayan ileri derecede renkleşmiş dişlerde,Kırık veya aşınmış dişlerin restorasyonunda,Çapraşık ve eğri dişlerin düzeltilmesinde kozmetik bir alternatif olabilir.

Porselen diş laminaları tedavisinin uygulanamayacağı durumlar var mıdır? Kalem ısırma, çene bozuklukları, tırnak yeme gibi kötü alışkanlıklarla ileri derecede diş eti çekilmesinin bulunduğu durumlarda uygulanmaz.

Porselen lamina diş tedavisi kaç seans devam eder? Eğer diş etlerinizde bir tedavi ya da estetik açıdan bir müdahale gerekmiyorsa 2-3 seansta yani 1 hafta içerisinde yeni bir gülümsemeye kavuşabilirsiniz.

Estetik diş hekimliği uygulamasının tedavi aşamaları nelerdir? İlk seansta dişleriniz aşındırılmadan ölçüsü alınır ve çıkan modelde bir çalışma yapılır. Ardından dişler aşındırılır ve hassas bir ölçü materyaliyle ölçü yinelenir. Bir sonraki randevunuzdaysa laminalar dişlerinize uygulanır.

Porselen lamina dişlerde düşme olur mu? Dikkatli kullanıldığı takdirde düşme yaşanmaz. Çünkü günümüz yapıştırma teknolojilerinin yapışma değeri oldukça yüksektir. Eğer doktor, uygulamada teknik duyarlılığa uygun hareket eder ise laminalarınızı kendi dişiniz gibi kullanmakta bir sakınca yoktur.

Porselen lamina dişlerin avantajları nelerdir? 0,3 – 0,7 mm’lik aşındırma işlemiyle istenilen görünüm sağlanabilir ve işlem süresi ortalama 7-10 gün devam eder.Dayanıklı, renkleri bozulmayan ve sağlam malzemelerden üretilirler.Dişlerinizin doğal yapısı bozulmadan istediğiniz renk, şekil gibi estetik özelliklere sahip olması, porselen laminayla yapılabilir. Diş üzerinde ya hiçbir değişikliğe gidilmez ya da az bir düzeltme yapılır. Diş üzerinden kaldırılan miktar, 0,3 – 0,7 mm ile sınırlı olur. Böylece hiçbir dişin küçültülmesine (kesilmesine) gerek yoktur.Görünümünden memnun kalmadığınız dişlerinizin bir kopyası oluşturularak; üzerinde bir tasarım gerçekleştirilir, yani dişlere müdahalede bulunmadan önce, dişlerde meydana getirilecek değişiklik, tedavinin başında demo olarak gösterilebilir. Bu demoya ‘mock-up’ adı verilir.Porselen yüzeyleri pürüzsüzdür, bu yüzden sigara ve benzeri nedenlerden kaynaklanan lekelenmeleri ve diş taşı oluşumlarını en aza indirir.Sigara, kahve, çay gibi dış etkenler ile renk değiştirmesi söz konusu değildir.Materyal olarak çok kırılgandır; ancak mineye tam yapıştırıldığında, germe ve çekme kuvvetlerine karşı direnci oldukça yükselir. Örneğin, yapışmış bir veneer dişten bütün olarak sökülemez. Ancak ve ancak, elmas frezler ile diş yüzeyinden aşındırarak uzaklaştırılabilir.Aşınmaya karşı, direnci oldukça yüksektir.Diş Beyazlatma


Diş beyazlatma yöntemlerinden hangisi en etkili olandır? En etkili yöntem, kombine beyazlatmadır

Kombine tipi beyazlatma nedir? Ev tipi ve ofis tipi beyazlatmanın beraber uygulandığı diş beyazlatma yöntemidir. Önce, klinikte ya da ofiste yöntem uygulanır. Daha sonra işlem, 2-3 gün boyunca ev tipi beyazlatma ile desteklenir.

Dişler, nasıl beyazlar? Diş beyazlatma, dişlerin gözenekli mine yapısında oluşan renkli, inorganik ve organik maddelerin, diş beyazlatma jelleriyle giderilmesi işlemidir.

Dişler ne kadar sürede beyazlar? Dişlerin beyazlaması kişiden kişiye değişiklik gösterir. Ortalama beyazlama süresi, 2-3 hafta kadardır. Dişlerde sarılaşma, grileşmeden ne kadar çoksa beyazlatma da o kadar etkili olur. Antibiyotik kullanımına bağlı olarak meydana gelen grileşmelerin beyazlaması daha zordur. Bu durum nedeniyle, sonuca ulaşmak için daha uzun bir süre gerekebilir.

Lazerle diş beyazlatma nedir? Mine yüzeylerine uygulanan beyazlatma ilacının etkinliğini sağlamak ve süreyi kısaltmak için kullanılan yöntemdir.

Diş beyazlatma yöntemi kaç çeşittir? Diş beyazlatmak için 4 farklı yöntem vardır:
1) Ev tipi diş beyazlatma
2) Ofis tipi yani klinik ortamında diş beyazlatma
3) Tek diş beyazlatma yani dişin içini beyazlatma
4) Kombine diş beyazlatma yani hem ev tipi hem de ofis tipi beyazlatma

Ev tipi diş beyazlatma nasıl uygulanır? Ağız içinden ölçü alınarak kişiye özel beyazlatma plakları oluşturulur. Hazırlanan bu plağın içine belirli miktarda (% 10–15‘lik karbamit peroksit) beyazlatma jeli uygulanır.

Ev tipi diş beyazlatmada süre ne kadardır? Plak, gün içinde en az 4-6 saat kullanılacak biçimde, ortalama 10-15 gün süren bir tedavi yöntemidir.

Plak içine ne kadar jel konulmalıdır? Ev tipi diş beyazlatmalarında özen gösterilmesi gereken nokta, jeli fazla kullanmamaktır. Yoksa, plak içinden taşan jel, diş etlerini tahriş edebilir. Bu durumda diş etleri hemen yıkanmalı, e vitamini içeren bir krem tahriş olan yüzeye sürülmelidir.

Ofis tipi diş beyazlatma nedir? Klinikte yapılan diş beyazlatma yöntemidir, zaman kısıtlaması olan hastalar için uygundur. Oldukça kısa bir zamanda etkin bir beyazlama sağlar. Diş doktoru tarafından dişlerin üzerine sürülen beyazlatma jeli, UV ışını veya lazer yardımı ile aktif duruma getirilir ve beyazlama, ortalama 1 saat sürer. Bu yöntem, lazerle diş beyazlatma olarak da bilinir.

Tek diş beyazlatma nedir? Kanal tedavisi sonrası renkleşen dişlere uygulanan beyazlatmadır. Dişteki dolgu sökülerek; açılan kaviteye beyazlatma jeli uygulanır, diş geçici dolguyla sıkıca kapatılır. İstenilen renge ulaşılıncaya kadar bu seanslar yinelenir.En etkili yöntem, kombine beyazlatmadır.

İçten beyazlatmanın dişe bir zararı olur mu? Eğer iyi izole edilmişse bir zararı olmaz. Kanal dolgusunun çok iyi izole edilmesi gerekir.

Diş beyazlatmanın yan etkisi ya da zararı söz konusu mudur? Kanal tedavili (cansız) dişler dışında beyazlatma yöntemleri dişlerde az da olsa bir duyarlılığa neden olabilir. Bu diş hassasiyeti (duyarlılığı) çok sıcak-soğuk yiyecek ve içecekler ile havaya karşı görülebilir. Bu durum beklenen, normal bir yan etkidir. Diş duyarlılığının genellikle 24-48 saat içinde geçmesi beklenir. Beklenmeyen bir durumla karşılaşıldığında kesinlikle doktora başvurmak gerekir.

Dişin renklenme nedenleri nelerdir? Kırmızı şarap, çay, tütün, kahve ve uzun süre ağız gargaralarının kullanımıyla ilişkili olarak diş yüzeyinin renklenmesi.Bebeklik döneminde antibiyotik kullanımı.Hayat boyu devam eden fizyolojik renklenme.Amalgam dolgudan sonra meydana renklenme.Travma sonucu dişin içindeki canlı dokunun ölmesi ile dişin içindeki kanamayla ilişkili olarak oluşan renklenme.Kanal tedavisiyle ilişkili olarak dişin içinden gelen renk değişikliği.

Beyazlatma plağı temizlenmeli midir? Evet. Plaklar kullanıldıktan sonra sıvı sabunla yıkanmalı ve iyice durulanmalıdır. Kuruduğuna emin olunduktan sonra size verilen kutuda saklanmalıdır.

Diş beyazlatmanın etkisi kalıcı olur mu? Beyazlatma sonrasında renk, zamanla kaybolmaya başlar. Bu süre hastanın şarap, çay, kola, kahve gibi renkli sıvılar ve sigara kullanımına bağı olarak değişkenlik gösterir; 6 ayla 1 yıl arasında bir zaman alır. Diş beyazlatma işlemi, 4-6 ayda bir, bir ya da iki seansla desteklenirse kalıcı olabilir.

Diş beyazlatırken nelere dikkat edilmelidir? Beyazlatma süreci boyunca tütün ürünlerinden ve renkli sıvılardan (şarap, kahve, kola, çay gibi) uzak durulmalıdır. Bunlar kullanıldığında işlem ters yönde tepki verir ve dişlerde renklenme olur.

Beyazlatmanın dişlere zararı var mıdır? Diş doktorunun kontrolünde yapılan beyazlatma, dişlere hiçbir zarar vermez. Zarar verseydi bu uygulamayı kendimize ve sevdiklerimize yapmazdık.Estetik Dolgu


Estetik dolgu yapılmasının gerekliliği nedir? Günümüzde amaç, uygulanan diş tedavilerinin; hem görsel hem fonksiyonel şekilde tatmin edici olmasıdır. Bu yüzden, dolguların da şekil ve renk olarak doğal diş formunda bulunması, dolgu sınırlarının belli olmaması ve kişinin dolguyu kendi dişinden ayırt edememesi tek hedeftir.

Estetik dolgu nedir? Estetik dolgu malzemesi kompozittir, şekil verilebilme özelliğindedir. Halojen ışıkla sertleştirilip dişe kimyasal olarak bağlanır.

Estetik dolguların dayanıklılığı nasıldır? Önceki yıllarda metal dolguların daha dayanıklı ve fonksiyonel olduğuna inanılmasına karşın, gelişen teknoloji ile malzeme içeriği sağlamlaştırılmıştır. Metal dolgulardan çok daha uzun ömürlü, estetik ve sağlıklı bir yapıdadır.

Estetik dolguların ömrü ne kadardır? Rutin ağız bakımı ile estetik dolgularda deformasyon meydana gelmez. Dolgularda, aralanma veya sızdırma olmaz. 6 ay ile 1 yıl arası kontrollerinizde estetik dolgularınızın bakımı gerçekleştirilir. Cilaları yenilenir ve çok daha uzun kalmaları sağlanır. Özetle dolgunun ömrü, kişinin ağız bakımıyla ilişkilidir.

Estetik dolguları zamanla değiştirmek gerekir mi? Hayır gerekmez. Dişlerinizin rutin bakımı yapıldığında, dişte belirlenen bir çürüme yoksa; estetik dolguyu değiştirmeye de gerek yoktur.

Estetik dolgular dişleri korur mu, Bu dolguların direnci nasıldır? Doğal dişlerin sertliğine daha yakın olduğu ve dişlere kimyasal olarak bağlandığı için dişteki olası kırılmalara karşı daha koruyucudur.

Amalgam (siyah) dolgularımı estetik dolgularla değiştirebilir miyim? Amalgam (siyah) dolgularınızı, tek seansta estetik dolgular ile değiştirmeniz mümkündür.

Porselen kaplama mı, estetik dolgu mu yaptırmalıyım? Mümkün olduğunca, dişin doğal yapısının korunması gerektiğini düşünüyoruz. Büyük çürüme ve kırılmalar sonucu dayanıksız kalan dişlerin öncelikle nasıl sağlamlaştırılabileceği düşünülmelidir. Kompozit teknolojisindeki gelişmeler sayesinde; eskiden porselen kaplamayı gerektiren birçok dişin, bugün uzun süre dolguyla devamlılığı sağlanıyor.Inley ve Onley Diş Restorasyonları


Inley ve onley nedir? Inley ve onleyler, dolgu ve kaplama (kuron) arasında bir çözümdür, dolgu yapılacak yeterli diş dokusunun bulunmadığı ya da kaplanacak oranda zarar görmemiş dişlere uygulanan bir estetik tedavidir.

Inley ve onley arasındaki fark nedir? Fark, kapsadıkları alanla ilgilidir. Inleyler dolguya çok benzer fakat tüberküller (dişlerin çiğneme yüzeyinde bulunan tepecikler) arasında yer alırlar. Onley bir veya daha fazla tepeciği örtecek şekilde yapılır.

İçeriği nedir? Inley ve onleyler, seramik ya da fiberle güçlendirilmiş kompozitten yapılır; karşıt yani temastaki diğer dişin doğal, kompozit ya da porselen olması durumunda uygun materyal tercih edilir.

Neden tercih edilmelidir? Genellikle, kanal tedavisi görmüş ya da ileri derecede çürümüş dişlerde; çürüğün temizlenmesinden sonra geriye yetersiz, sağlam diş dokusu kalır, bu da komşu dişler ile kontak kurulmasını olanaksızlaştırır. Komşu diş ile kontak noktası bulunmazsa yenilen gıdalar kolayca arada birikir, diş dokusu ve diş etlerinde problemlere yol açar. Inley ve onley, model üzerinde hazırlandığı için istenilen anatomik form ve kontak rahatlıkla sağlanabilir. Bunun yanında, klasik dolgu materyaline göre aşınmalara ve çiğneme basınçlarına karşı daha dayanıklıdır.

Inley ve onleyin ömrü nedir? Inley ya da onleyin ömrü; yapıldığı materyale, dişin durumuna, çiğneme kuvvetlerine, hastanın ağız hijyenine olan dikkatine ve düzenli diş doktoru kontrollerine göre değişir. Genellikle onlarca yıl, sağlıklı biçimde görev yaparlar.

Uygulama nasıl olur? Inley ve onleyler, laboratuvar ortamında hazırlandıkları için iki randevuda tamamlanabilir. Gerideki sağlıklı diş yapısı, diş doktorunun inley veya onley yapılmasına karar vermesine yardımcı olur.İlk randevuda çürük temizlenir, hazırlanan diş ile çevre dişlerin ölçüleri alınır, geçici dolgu maddesi ile diş kapatılıp; ölçü laboratuvara gönderilir.İkinci randevuda geçici dolgu çıkarılır, diş provası yapılıp; cilalanması için laboratuvara gönderilir. Aynı anda diş temizlenir, özel bir yapıştırıcıyla inley veya onleyler dişe yapıştırılır. Diş doktoru tarafından kapanış tam olarak ayarlanıp cilası yapılarak işlem tamamlanır.

Tedavi sonrası yapılması gerekenler nelerdir? Yapıştırıcı tam olarak 2 saatte tamamlanır. 2 saat içinde herhangi bir şey içilebilir. Fakat yemek yemek sakıncalıdır.

Günlük yaşamda dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir? Inley ve onleylerin bakımı için yapılması gerekenler diş ipi kullanma, diş fırçalama ve düzenli diş hekimi ziyaretleridir.

Porselen inley ve onleylerin avantajları nelerdir? Diş – restorasyon uyumu çok hassastır.Kalan sağlam diş dokusunu korurlar.Uzun ömürlüdürler.Estetiktirler.Kenar sızıntısı ve yeni çürük oluşma riski en az seviyededir.

Inley ve Onleylerin riskleri nelerdir ? Yapıştırma esnasında tükürükle temas ederlerse inley ve onleyler tam olarak yapışmayabilir. Bu yüzden doktorun çok iyi bir nem kontrolü yapması gerekmektedir.Porselen inley veya onleyler kırılabilir.