ENDODONTİ

nevadent

Kanal tedavisi nedir?

TDişlerde oluşan kırıklar ve çatlaklar, yanlış tedavi süreçleri, dişte meydana gelen çürükler, yanlış restorasyonlar neticesinde dişte bulunan sinirler ve damarların canlılığını kaybetmesi sonucu; dişin kanallarındaki enfekte sinirlerin temizlenmesi, dezenfektesi ve kanal dolgu maddeleriyle doldurulmasıdır.

Kanal tedavisi tekrarı nedir?

Steril şartlarda ve doğru yapılmış kanal tedavilerinin başarı oranı %90-95 civarındadır. Tedavi sırasında temizlenmeyen sinir dokusu kaldığında, üst ve kök kanal dolgusunun yeterli yapılmadığı durumlarda kanalın içine mikroorganizmalar sızdığında, tedavi sırasında perforasyon veya kırıklar oluştuğunda kök kanal tedavisinin başarısız olduğu söylenebilir. Başarısız bir kanal tedavisi; yemek sırasında dişlerde ağrı, kök ucunda şişlik, sponton ağrı ve kızarıklık belirtilerinden anlaşılabilir. Başarısız kanal tedavisi durumunda tedavi yinelenir. Bu işlem yetersizse apikal rezeksiyon uygulanarak, kök ucuna cerrahi müdahale yapılarak enfeksiyon temizlenir ve kapatılır. Kanal tedavisinin tekrarı ve cerrahi müdahale de yetersiz kalırsa dişin çekilmesi düşünülmelidir.

Kanal tedavisi ne zaman gerekli olur?

İlerlemiş diş eti hastalıklarında,Ortodontik tedavi sonucu, dişe gelen aşırı kuvvetle diş canlılığını kaybettiğinde,Dişin sinirine kadar ilerlemiş çürüklerde,Dişlerde ileri derecede aşınma sonucunda meydana gelen hassasiyetin giderilmesinde,Travma sonucu dişin sinirini de içine alan kırıkların oluştuğu durumlarda gerekir.

Bir dişe kanal tedavisi gerektiği nasıl anlaşılır? Yemek yeme sırasında ağrı oluyorsa,Sinirlerin ölmesi sonucu dişte renk değişimi olduğunda,Özellikle geceleri hiçbir uyaran olmadan ağrı oluyorsa,Dişte sıcak – soğuk hassasiyeti varsa,Apse oluşumu sonucu yüzde şişlik meydana geldiyse,Bazı durumlarda, hiçbir belirti olmaksızın yapılan radyolojik ve dental muayenelerde tedavi gerektiği anlaşılır.

Kanal tedavisi süresince nelere dikkat etmek gerekir? Anestezinin etkisi geçene kadar bir şey yenmemeli ve içilmemelidir.Tedavi süresince, tedavisi yapılan dişin olduğu bölgede kuruyemiş vb. sert yiyeceklerden ve sakız gibi yapışkan gıdalardan uzak durulması gerekir. En çok diş kırıklarına seanslar arasında rastlanmaktadır.Geçici dolgunun düşmemesine, tedavi seansları arasında dikkat edilmelidir.

Kanal tedavisi işlemi ağrılı mıdır? Kök kanal tedavisi sırasında anestezi yapılacağından, hasta herhangi bir ağrı duymaz.

Kanal tedavisi sonrasında ağrı hissedilir mi? Tedavi sonrasında; özellikle çiğneme sırasında dişte hafif bir ağrı ve duyarlılık olabilir. Birkaç gün boyunca hafif bir antienflematuar ilaç kullanmakta bir sakınca yoktur.

Kanal tedavisi sonrasında ağrı hissedilir mi? Tedavi sonrasında; özellikle çiğneme sırasında dişte hafif bir ağrı ve duyarlılık olabilir. Birkaç gün boyunca hafif bir antienflematuar ilaç kullanmakta bir sakınca yoktur.

Dişte iltihap oluşumu, dişin çekilmesini gerektirir mi? Günümüzde, kanal tedavisinde kullanılan maddeler ve teknikler sayesinde kök ucunda bulunan apselerin büyük çoğunluğu tedavi edilebildiği için dişin çekilmesine gerek yoktur.

Diş enfeksiyonlarında antibiyotik kullanımı gerekir mi? Normal şartlardaki kanal tedavisi sırasında antibiyotik kullanımı gerekmez. Fakat, ileri enfeksiyon veya dişte aşırı duyarlılık halinde antibiyotik verilebilir.

Kanal dolgusu ve dolgu farklı işlemler midir? Kanal dolgusu, kök kanalının temizlenip doldurulmasıdır. Dolgu işlemi ise dişin ağız içinde görünen kron kısmının hasar miktarına göre kompozit dolgu, inley, onley veya kron ile restore edilmesidir.



Fiber Uygulaması


Fiber uygulamaları ne zaman yapılır? Kanal tedavisi yapılan dişin üzerine; çok fazla madde kaybı yoksa normal dolgu, fazla madde kaybı varsa dişin kırılmasını engellemek için inley, onley tedavileri yapılmalıdır. Hiç diş duvarı kalmamış fakat kökler sağlamsa kök kanalından destek alan bir ‘post’ yapılıp üzerine kron kaplama yapılmalıdır.

Fiber uygulamasının çeşitleri nelerdir? Vidalı post, Döküm post, Fiber postlar kullanılan post çeşitleridir.

Fiber post uygulanışı nasıldır? Özel yer açıcı driller ve yapıştırıcılar ile uygulanır.