DİŞ PROTEZLERİ

nevadent

Tam protez yapımı için ne kadar süre ve seans gerekir?

Tam protez dişler ortalama 2 hafta içinde, 5 seansta yapılmaktadır.

Bu diş protezlerini kullanmak sorun olur mu?

İlk takıldığında bazı bölgelerde vuruklar ve yaralar oluşabilir. Vuruklar alındıktan sonra, belirli süre kullanıldığında alışılır ve kişinin kendi dişiymiş gibi işlem görür.

Tam diş protezlerinin temizlenmesi nasıl olur?

Tam protezlerin temizliği, akar su altında fırça yardımıyla yapılır. Bu protezler için özel fırçaların yanında diş fırçalarıyla da temizlik yapılabilir. Bununla birlikte bazı markaların temizleyici tabletleri de vardır. Bir su bardağına atılan tablet içinde protez bekletilerek temizleme yapılabilir. Temizlik için diş macunu kullanılmamalıdır.

Tam diş protezleriyle yemede bir rahatsızlık yaşanabilir mi? Çenelerden ölçü alınarak kişiye özel yapılan protezlerin tutuculuğu, alt ve üst çenedeki kemik miktarına bağlıdır. Kemik miktarı yeterli ise protez tutuculuğu ve stabilizasyonu da iyi olur. Protezlerle yemeklerin rahatça öğütmesi gerçekleşebilir. Tam protez ilk yapıldığında yanak ve dudak kasları alışana kadar zorluk yaşanabilir, sonrasında rahatça ısırma, kesme ve öğütme yapılabilir.

Yemek yerken protez dişler hareket halinde midir? Alt ve üst çenedeki kemik miktarı yeterli değil ise, protez dişlerin tutuculuğu ve stabilizasyonu azalacağından; yemek yerken protez hareket etme olasılığı vardır. Bu durumda özel yapıştırıcılar veya protezlerin oynamaması için çene kemiğine yerleştirilen implantlardan destek alınabilir.

Tam protez dişlerin estetiği nasıldır? Tam protezler, yanak ve dudak çöküntülerini doldurarak şişirir. Protezlerde kullanılan dişlerde, ön grupta porselen tasarlanabilir. Bu durumda estetik memnuniyeti yüksektir.

Şeker hastaları da protez diş kullanabilir mi? Tam protezler, tam dişsizlik durumunda hemen her hastaya uygulanabilir. Bu durum şeker hastaları için de geçerlidir. Ancak uygulama sonrasında, ağızda meydana gelebilecek yaraların ve vurukların iyileşmesi uzun sürebilir. Ayrıca ağız kuruluğu problemi de olabileceğinden özel jeller ve yapay tükürük kullanımı gerekebilir.

Tam protez dişlerini kemik erimesi hastaları da kullanabilir mi? Vücuttaki kemik erimesi ile ağızdaki kemik erimesi genelde bağlantılı değildir. Ağız içi muayene ve çekilen filmlerle kemik yüksekliği ve kalınlığı kontrol edilerek, uygunluk tespit edilir. Aşırı rezorbsiyon (kemik erimesi) olduğu durumda; farklı bölgelerden kemik alınarak kemik hacmi kazanılabilir.

Protez dişler allerjik hastalarda kullanımı mümkün müdür? İlk önce alerji testi yaptırılıp nelere alerji olduğu tespit edilmelidir. Tam diş protezlerinde metal bulunmadığından metal alerjisi bulunanlara da uygulanmasında sakınca yoktur. Ancak tam protez malzemesi olan akriliğe karşı, alerji varlığında tam protez kullanımı olmaz. Bu durumda implant destekli protezlerin kullanımı gerekir.

Yıllardır kullanılan tam diş protezi, oynamaya ve bollaşmaya başlar ise, yapılması gerekenler nelerdir? Zayıflama ve kemik erimesine bağlı olarak oluşan bollaşma ve oynamalar için mevcut proteze besleme yapılarak, tekrar uyumu gerçekleştirilebilir. Alt ve üst çenelerde, çok fazla değişiklik varsa, diş protezlerini tekrar yapmak söz konusu olabilir.

Yıllar önce yaptırdığım protezden memnunum. Ancak sadece renkleşme ve kararmalar var, bu durumda protezin aynısından yapılabilir miyim? Tam diş protezindeki kararma ve renkleşme profesyonel olarak yapılan temizlikte çıkmaz ise mevcut protezin kopyası (duplikatı) yapılabilir. Bunun için protezin birkaç gün bırakılması gerekir.

Yıllardır kullandığım diş protezimin tutuculuğundan memnunum ancak dişler kesmezse; dişlerin keskinleştirilmesi mümkün müdür? Mevcut protezin kaidesi değiştirilmeden sadece dişler değiştirebilir. Yeni kullanılan dişler hem aşınmamış hem de daha kesici olacaktır.

Üst çenedeki tam protezim çok iyi tutuyor, ancak alt çenedeki tam diş protezim daha az tutuyor, bunun nedeni nedir? Üst çenedeki tam protez, alt çenedekine göre daha geniş alan kaplar ve alt çenede dilin varlığı protezin daha çok hareket etmesine neden olur. Bunun yanında mevcut kemik hacmi de tutuculuğu etkiler. Alt çenede diş kayıpları genellikle daha erken olduğundan kemik daha çok erir ve yapılan protezin tutuculuğu azalır.

Tüm dişlerimi kaybettiğimde tam diş protezi yaptırmak zorunda mıyım? Tüm dişlerini kaybeden ve daha önce hiç tam protez kullanmamış hastaların, tam proteze alışmaları çok zordur. Alt ve üst çenede yeterli kemik hacmi varsa, kemik içerisine yerleştirilen implantlar üzerine yapılan protezlerin kullanımı, tam protezlere göre konforlu ve kullanımı kolaydır. Tam dişsizlik durumunda, öncelikle implant destekli diş protezlerini önermekteyiz.

Tam diş protezi nedir ? Damaklı diş protezi olarak da bilinen; ağızda dişlerin olmadığı zamanlarda yapılan, alt ve üst damaklara oturan protezlerdir.

Kullanımı nasıldır ? Damaklı diş protezleri, takıp çıkarılan protezler olduğundan diğer protezlere göre kullanımı daha zordur. Alt ve üst çeneye kolayca yerleştirilip çıkarılabilir. Ancak sabit protez çiğneme etkinliği ve konforu beklenmemelidir.

Tamir süresi ne kadardır? Kırığın şekli ve boyutuna bağlı olarak değişmekle birlikte genelde 1-2 gün içinde tamiri mümkündür.

Kullanım ömrü ne kadardır? Tam diş protezleri, iyi bakım ve hijyen sağlandığında uzun yıllar hizmet eder. Zayıflama veya kemik erimesi durumundaysa, yıllar içerisinde protezde bollaşma ve oynama oluşabilir.Kancalı Diş Protezleri


Kancalı diş protezlerinin yapımı ne kadar sürede olur? Kaç kere gelinmesi gerekir? Parsiyel diş protez aşamaları tam protez aşamalarıyla aynıdır. Parsiyel diş protezlerde ölçü, çeşitli provalarla ortalama 5 seansta hazırlanır. 5 seans için ortalama 2 hafta yeterlidir.

Parsiyel diş protezlerini kullanmaya alışabilir miyim? Bu tip diş protezleri, alt çenede dilin altından; üst çenedeyse damaktan geçen metal kısımlara sahiptir. Protezde bu parçaların olması, başlangıçta alışmayı zorlaştırır. Ancak belirli bir süreden sonra, çoğu hasta kendi dişiymiş gibi bu protezleri rahatça kullanabilir.

Parsiyel diş protezleriyle rahatlıkla yemek yenilebilir mi? Parsiyel diş protezleri, hem yumuşak dokudan hem de mevcut dişlerden destek alınarak yapıldığından, tutuculuğunda problem olmaz. Kesme, ısırma ve öğütme fonksiyonları rahatlıkla yapılır.

Yemek yerken diş protezim hareket eder mi? Kancalı diş protezlerin kancaları protezi yerinden çıkarmayı önlemektedir, bu nedenle yemek yerken hareket etmez, zamanla kancalarda gevşeme görülebilir. Bu durumda da kancalar kolayca sıkılaştırılarak protezin oynaması engellenir.

Estetik bakımdan memnun olur muyum? Parsiyel protezin dişten destek aldığı kısımlarında kancalar vardır. Bu kancalar, metal renginde olduğundan ön bölgede görülen dişlerde kanca olduğunda estetiği sağlamak güçleşebilir.

Kullanırken etmem gereken noktalar nelerdir? Tam diş protezlerin kullanımında dikkat edilmesi gerekenlere ek olarak; takıp çıkarırken kancalara zarar verilmemeye özen gösterilmelidir. Bu yüzden takıp çıkarma işlemleri yavaş ve dikkatli yapılmalıdır. Diş protezinin tam oturduğundan emin olunduktan sonra çene kapatılmalı, protez çeneyi kapatarak yerleştirilmeye çalışılmamalıdır. Çünkü, bu durumda kancalar eğilebilir veya kırılabilir.

Kırıldığında veya diş düştüğünde, diş protezi tamir olur mu? Tam protezde olduğu gibi parsiyel protezde de kaide bölümü ve dişler kolaylıkla tamir edilebilir. Öte yandan kancalar kırılır ise yine ağızdan ölçü alınarak tamiri mümkündür.

Bu diş protezlerini şeker hastaları da kullanabilir mi? Parsiyel protezler, tam protezlerde olduğu gibi de hemen hemen her hastaya, şeker hastalarına da uygulanabilir. Uygulama sonrasında ağızda oluşabilecek yara ve vurukların iyileşmesi uzun sürebilir. Ayrıca ağız kuruluğu problemi de yaşanabileceği için özel jeller ve yapay tükürük kullanımı gerekebilir.

Parsiyel protezleri kemik erimesi olan hastalarda kullanabilir mi? Parsiyel diş protezlerinde kemik dokusunun hacmi çok önemli değildir. Var olan dişlerden de destek alınarak yapılan bir protez olduğundan, dişlerin sağlamlığı ve boyutları önemlidir.

Parsiyel protezleri alerjik hastalarda kullanabilir mi? Öncelikle, alerji testi yaptırılıp; nelere alerji olduğu tespit edilmelidir. Parsiyel protezlerde, metal ve akrilik malzeme kullanılır. Metal alerjisi varsa alerjinin hangi metale karşı olduğu belirlenip, başka bir metal kullanılarak protez uygulaması yapılabilir. Ancak akriliğe karşı alerji varlığında; parsiyel protez kullanılamaz. Bu durumda, implant destekli diş protezleri kullanılması gerekebilir.

Yıllardır kullandığım parsiyel diş protezi oynamaya ve bollaşmaya başlar ise ne yapmam gerekir? Zayıflama ve kemik erimesine bağlı olarak meydana gelen oynama ve bollaşmalar için var olan proteze, besleme yapılıp tekrar uyumu sağlanabilir. Alt ve üst çenelerde çok fazla değişiklik görülürse protezi tekrar yapmak gerekebilir. Bunların dışında kancalarda kırılma veya esneme mevcut ise tamir edilebilir ya da kancalar sıkıştırılabilir

Parsiyel protezin kancaları, daha estetik olarak diş veya diş eti renginde yapılabilir mi? Evet yapılabilir. Parsiyel protez kancaları, diş gibi beyaz veya diş eti gibi pembe renkte yapılabilir. Ancak kırılma riskleri yüksek olduğundan; her vakada uygulanamayabilir. Dikkatli kullanım gerekir.

Parsiyel protezin kancasız alternatifi var mıdır? Parsiyel protezin kancasız alternatifi çıtçıtlı (hassas bağlantılı) protezdir. Protezin dişlerden destek aldığı kısmı görünmez ve protezin içindedir.

Mevcut olan dişlere, parsiyel protez yapılırken bir işlem yapılır mı? Parsiyel protez mevcut dişlere bir işlem yapılmadan, çeneden ölçü alınarak uygulanabilir.

Kancalı protez nedir? Sabit protez uygulanamayan durumlardaki protezlerdir. Dişsiz bölgenin önündeki dişe, protez kancasıyla tutunduğu için, kancalı protez olarak da adlandırılabilir.

Kullanımı kolay mıdır ? Parsiyel protezler, kancalar yardımıyla dişlerden destek alır; takarken ve çıkarılırken ilk yapıldığında çok sıkıyken, zamanla daha rahat takıp çıkarılabilir. Sabit protezlerin konforu, çiğneme etkinliği parsiyel diş protezlerinde de beklenmez.

Nasıl temizlenir ? Parsiyel protezlerin temizliği, tam diş protezleriyle aynıdır.

Tamir süresi ne kadardır ? Parsiyel protezlerde, tam protezlerde olduğu gibi de kırığın şekli ve boyutuna bağlı olarak değişmekle birlikte, genelde 1-2 günde tamir edilebilir.

Ömrü ne kadardır ? Kancalı protezler, iyi bir bakım ve hijyen sağlandığında; uzun yıllar hizmet etmektedir. Ancak zayıflama veya kemik erimesi durumlarında; yıllar içerisinde protezde bollaşma ve oynama görülebilir. Bunun dışında; kullanıma bağlı, kancalarda esneme ve kırılmalarda olabilir. Ayrıca destek alınan dişlerin kaybı da mümkündür. Bu durumda, kaybedilen diş mevcut proteze ilave edilebilir.Hassas Bağlantılı Diş Protezleri


Yapım aşaması ne kadardır, kaç kere gelmeliyim? Hassas bağlantılı protez aşamaları, parsiyeller ile aynıdır. Hassas bağlantılı protezler de ölçü ve çeşitli provalarla ortalama 5 seansta hazırlanır; 5 seans da ortalama 2 haftaya tekabül eder.

Çıtçıtlı protezleri kullanmaya alışabilir miyim? Bu tip protezler, parsiyel protezdeki gibi üst çenede damaktan alt çenede ise dilin altından geçen metal kısımlara sahiptir. Protezde bu parçaların bulunması, ilk başlarda alışmayı zorlaştırır. Ancak, belirli bir süreden sonra çoğu hasta bu protezleri kendi dişiymiş gibi rahatça kullanır.

Çıtçıtlı protezlerle rahat yemek yiyebilir miyim? Hassas bağlantılı (çıtçıtlı) protezler, hem yumuşak dokudan hem de var olan dişlerden destek alınarak yapıldığından problem yaşanmaz. Isırma, öğütme ve kesme fonksiyonları rahatlıkla yapılabilir.

Yemek yerken çıtçıtlı protezler hareket eder mi? Hassas bağlantılı protezlerin yuvalar içerisine oturan kısımları, protezi yerinden çıkarmayı önler. Bu yüzden yemek yerken hareket etmeleri söz konusu değildir. Ancak zamanla hassas bağlantıların kastiklerinde gevşeme olabilir, bu durumda da lastikler kolayca değiştirilebilir.

Çıtçıtlı protezlerden estetik olarak memnun kalır mıyım? Hassas bağlantılı protezlerin dişlerden destek alacağı kısımlar, protezin içinde olduğundan; görümünü kancalı protezlere göre çok daha estetiktir.

Çıtçıtlı protezleri kullanırken dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir? Tam diş protezlerin kullanımında dikkat edilmesi gerekenlere ek olarak; takıp çıkarırken, hassas bağlantı parçalara zarar verilmemelidir. Takıp çıkarma işlemleri, dikkatli ve yavaş şekilde yapılmalıdır. Protezin tam olarak oturduğundan emin olduktan sonra çene kapatılmalı, protez çeneyi kapatarak yerleştirilmeye uğraşılmamalıdır. Aksi halde, hassas bağlantı kısımlarında hasar oluşabilir.

Çıtçıtlı protezler kırıldığında veya dişler düştüğünde tamir edilebilir mi? Parsiyel diş protezlerinde olduğu gibi hassas bağlantılı protezde de kaide kısmı ve dişlerin tamiri kolaylıkla yapılabilir. Hassas bağlantıların içindeki lastikler gevşerse değiştirilebilir. Ancak hassas bağlantı kısımları kırılırsa tamiri güçleşir.

Çıtçıtlı protezleri, şeker hastaları da kullanabilir mi? Parsiyel protezlerde olduğu gibi çıtçıtlı (hassas bağlantılı) protezler de hemen hemen her hastaya uygulanabilir. Bu yüzden söz konusu şeker hastaları da rahatlıkla uygulanabilir. Ancak uygulama sonrasında ağızda oluşabilecek yaraların ve vurukların iyileşmesi uzun sürebilir; ayrıca ağız kuruluğu sorunu da olabileceğinden için özel jeller ve yapay tükürük kullanımı gerekebilir.

Çıtçıtlı protezleri kemik hastaları da kullanabilir mi? Hassas bağlantılı protezde kemik dokusunun hacmi çok da önemli değildir. Mevcut dişlerden destek alınarak bir protez yapıldığından, var olan dişlerin sayısı, boyutları ve sağlamlığı önemlidir

Çıtçıtlı protezleri alerjik hastalar da kullanabilir mi? Öncelikle, alerji testi yaptırılıp nelere alerji bulunduğu tespit edilmelidir. Hassas bağlantılı protezlerde, akrilik ve metal malzeme kullanılır, eğer hastanın metal alerjisi varsa; hangi metale karşı olduğu belirlenip başka bir metal kullanılarak protez uygulamasına gidilebilir. Ancak, akriliğe karşı alerjide; hassas bağlantılı protez kullanımı mümkün olmaz. Bu durumda implant destekli protezler kullanılabilir.

Hassas bağlantılı protez yapılırken mevcut dişlere bir işlem yapılır mı? Hassas bağlantılı protezler, dişlerde hazırlanan yuvalara oturmak zorunda olduğundan; mevcut dişlerin kaplanması gerekir.

Parsiyel protezle hassas bağlantılı protezler arasındaki farklar nelerdir? Parsiyel protezlerde, estetik olmayan kancalar vardır, hassas bağlantılı protezlerde bu kancalar yoktur. Parsiyel protezlerde mevcut dişlerde bir işlem yapılmasına gerek olmayabilir; ancak hassas bağlantılı protezler için mevcut dişlerde işlem yapılması zorunludur. Hassas bağlantılı protez için çenede en az 4-6 diş bulunmalıdır. Parsiyel protez içinse böyle bir zorunluluk yoktur. Hassas bağlantılı protezin maliyeti, parsiyel proteze göre daha yüksektir.

Parsiyel protez ile hassas bağlantılı protezden hangisi daha sağlıklıdır? Çok sayıda diş eksikliğinin bulunduğu durumlarda, mevcut dişler kullanılarak sabit protez uygulanamıyorsa ya hareketli protez (parsiyel protez ve hassas bağlantılı protez) yapılmalı ya da sabit diş protezi için çene kemiği içerisine dental implant yerleştirilmelidir. Hareketli protezler, takıp çıkarılırken dişlere travma uygular ve çene kemiğinde erimelere sebep olabilir. Bu yüzden çok sayıda diş eksikliğinde yapılan sabit protez, en sağlıklı tedavi yöntemidir. Sabit protez, çene kemiği içine dental implantların yerleştirilmesiyle yapılır.

Çıtçıtlı protez nedir Diş eksikliğinin çok olduğu ve sabit protezlerle tedavi yapılamadığı durumlarda uygulanan diş protezi şeklidir. Dişlerde hazırlanan yuvalara oturan gizli tutucular nedeniyle halk arasında ‘çıtçıtlı protezler’ olarak da isimlendirilir.