Dental İmplant

nevadent
Nevadent

Dental implant nedir?

İmplant, diş eksikliklerinde üzerine protez yapmak için kullanılan titanyum vida sistemidir. Çene kemiğine yerleştirilen diş implantları, diş kökü gibi görev yapar. Tek diş eksikliklerinde, komşu sağlam dişlere dokunulmadan; eksik dişi tamamlanabildiği gibi çoklu diş eksikliklerinde; hareketli protez yerine sabit protezler kullanabilmek, dental implantlarla mümkündür. Tam dişsizlik durumlarında ise özellikle alt çenede kullanımı zor olan, ağızdan sürekli çıkmaya eğilimli; hareketli protezleri de implantlar sayesinde sabitlemek mümkündür

Dental implantın avantajları: Özellikle uzun yıllardır dişsiz olan hastaların, var olan protezleri kemikte değişim sürdüğünden, zamanla uyumunu kaybederek hareket etmeye, vuruklara sebep olmaya başlar. İmplant üzerine yapılan protezler, sabit bir temelin üzerine yapıldığından, hareket etme veya ağızdan çıkma özelliği bulunmaz. Hareketli protez istemeyen veya kemiğin tutuculuğunu kaybettiği kişilerde uygulanması daha uygun olur.

Tedavi süreci: Diş hekimliğinde, implant tedavisi sonunda; protezlerin tamamlanması, klasik tedavilere göre daha uzun sürer. Titanyum yapının kemikle bütünleşmesi için 2,5 – 4 ay, ilave olarak; çene kemiğine herhangi bir müdahalede bulunduğundan ya da sinüs boşluğunu kaldırma işlemi uygulandığında 6 ay kadar beklemek gerekir. Bu süre sonunda alınan sonuçlar, oldukça yüz güldürücü ve çok daha uzun ömürlü olur.